Het blijft argumenten regenen tegen het EPD
De Tweede Kamer is in meerderheid voor de invoering van het Elektronisch Patiënten Dossier, maar toch blijven de huisartsen zich er tegen verzetten. Bestond de argumentatie tot nu toe uit privacy, tijdgebrek, onveilige systemen en de aansprakelijkheid, nu moet plots de arme patiënt tegen zichzelf beschermd worden. Want die zou in het EPD wel eens dingen kunnen lezen die niet of verkeerd begrepen worden. Of de partner zou achter vertrouwelijke gegevens kunnen komen. Ik las het in de Volkskrant en kon een zucht van verbazing niet onderdrukken.
Wet
Is men dan vergeten dat inzage in het medisch dossier al sinds jaar en dag een wettelijk recht is? Waarom wordt zo krampachtig gedaan bij de invoering van een elektronische versie? Wat is het verschil tussen papier en een computerscherm?
Waar ik me vooral aan stoor is de toon die meteen wordt aangeslagen als mensen patiënt worden. Alsof ze dan niet meer kunnen lezen of schrijven en niet meer tot nadenken in staat zijn.
Internetbankieren vinden we de gewoonste zaak van de wereld. Als het om medische gegevens gaat ziet men overal beren op de weg.
Met de tijd mee
Gelukkig zijn er genoeg artsen en instellingen die wel met hun tijd meegaan.
Het gezondheidscentrum Lindenholt in Nijmegen bijvoorbeeld. Alleen de naam al (‘Uw huisarts online’) zal menig collega doen huiveren. Maar daar is het al haast de gewoonste zaak van de wereld dat patiënten hun eigen medicatiedossier inzien of een e-consult met hun huisarts hebben.
Of kijk eens naar het Ziekenhuis Haaglanden dat patiënten toegang geeft tot de eigen medische gegevens. Ook het Radboudziekenhuis is, na succesvolle ervaringen op de IVF-poli, begonnen met het ontsluiten van hun ziekenhuissystemen voor de patiënt.
Vulpen
Ik zou tegen mensen die zich verzetten tegen het EPD willen zeggen: hou nu eens op met het ontkennen dat we in de 21e eeuw leven. Kijk naar de zegeningen en kansen die internet ons bieden en realiseer je dat na de vulpen er ook nog andere uitvindingen zijn gedaan.
Atie Schipaanboord
- Bekeken (1383)
- Reacties (3)






