Sonjabakkeren voor zorginstellingen
Billen, bovenbenen, buik. Vet verzamelt zich er snel als het overtollig is. Vrouwen en mannen krijgen het op de heupen en slaan aan het diëten. Hele volksstammen hebben zo een dieetgoeroe van eigen bodem werkwoordelijk in de Dikke Van Dale getild. Zij begonnen massaal te sonjabakkeren. Fruit, beschuit en eierkoek.
Leanen, toccen en sixsigmaen
Een vergelijkbare promotie naar het nationale vocabulaire is vermageringsmethoden voor bedrijven bij mijn weten niet beschoren. Ook hier is de bedoeling om met goed voorbereide en consequent volgehouden verbeterprogramma’s - minder eten, meer bewegen - overtollige ballast buiten de deur te zetten. Terwijl zorgbestuurders de bedrijfsvoering noodgedwongen op dieet zetten, spreekt nog niemand over leanen, toccen of sixsigmaen.
Resultaten boeken
Met programma’s als Lean, Theory of Constraints en Six Sigma vallen systematisch en op betrekkelijke korte termijn resultaten te behalen. Dat vergt wel een consciëntieuze, consistente en gedisciplineerde uitvoering. En volhouden, ook op langere termijn. Hoe goed een programma ook is doordacht, het zijn steevast individuen die de vaart er in houden, de vorderingen kritisch evalueren en de boel op scherp zetten.
Sleutel voor succes
De sleutel voor vermageringssucces ligt bij het individu. Deze kracht is tegelijkertijd een zwakte. De continuïteit is in grote mate afhankelijk van de eindverantwoordelijke leider. Maar de leider is vaak een voorbijganger in de organisatie; als deze eenmaal is vertrokken, gaan diens ambities op de schroothoop, belandt het verbeterprogramma in de vergeethoek en gaan de achterblijvers over tot de orde van de dag. Weg discipline, de organisatie herkrijgt de oude trekken van een plumpudding. Je ziet het ook gebeuren als mensen na een paar maandjes sonjabakkeren terugvallen op hun oude leefstijl.
Oude gewoonten
Er is overigens hoop. Toen zij nog staatssecretaris van VWS was, sloeg Erica Terpstra meermalen aan het montignaccen. Dat schoot niet op. Later heeft zij onder professionele begeleiding tientallen kilo’s succes geboekt. En nu is de kwestie of zij zo sterk is dat ze nieuw verworven levensstijl kan volhouden. Ik hoop het voor haar en voor alle beslissers die er hun organisatie van willen weerhouden om in oude gewoonten te vervallen.
Ruud Koolen
Trefwoorden
- Bekeken (2097)
- Reacties (3)








