Wachten op voorkomen medische missers
Dit weekend hoorde ik het bericht op de radio dat in een ziekenhuis de fouten bij de medicijnverstrekking met 95 procent was gedaald. Dit door onder meer apothekersassistentes in te schakelen. Zo op het eerste gezicht een prima resultaat.
Een paar week geleden heeft een promovenda aangetoond dat door het introduceren van een checklist bij operaties het aantal onnodige sterfgevallen met een derde tot de helft kan worden gereduceerd. Ook hier een prima resultaat. De complimenten waren dan ook niet van de lucht. Binnen drie jaar hopen ook de andere ziekenhuizen deze checklist ingevoerd te hebben. Naar ik begrijp zal de Inspectie daar ook strak op toezien.
Vliegtuigindustrie
In de gezondheidszorg wordt op het gebied van de veiligheid vaak gerefereerd aan de vliegtuigindustrie. Stel dat een vliegtuigmaatschappij zou aangeven dat door het gaan volgen van checklisten het aantal vliegtuigongevallen met de helft verminderd kan worden maar dat de toepassing van deze administratieve maatregel nog drie jaar gaat duren. Ik vrees dat dat voorpaginanieuws zou zijn. Immers een groot deel van de vliegtuig ongevallen had vermeden kunnen worden door relatief simpele procedures te volgen. De nodige juridische claims inzake nalatigheid van de vliegtuigmaatschappij zouden worden ingediend. Bovendien zou niet geaccepteerd worden dat invoering van deze procedure nog drie jaar op zich zou laten wachten.
Checklist
Terug naar de gezondheidszorg. Is het eigenlijk niet te gek voor woorden dat het gebruik van een checklist zo lang op zich heeft moeten laten wachten? Is het niet zuur voor mensen die de gevolgen van medische missers aan den lijve hebben ervaren te moeten horen dat door het volgen van een checklist de medische misser voorkomen had kunnen worden?
Halveren medische missers
Een paar jaar geleden hebben specialisten en ziekenhuizen met de overheid afgesproken binnen vier jaar het aantal medische missers te halveren. Een project dat ook alom waardering kreeg. Dat het terugbrengen van deze medische missers geen eenvoudig iets is werd door iedereen erkend. Het terugbrengen tot de helft vergt ook een cultuuromslag, zo werd gesteld.
Simpele maatregelen
Ik ga twijfelen of het terugbrengen van de medische missers inderdaad zo ingewikkeld is. Als met relatief simpele maatregelen het aantal medische missers spectaculair kan worden verminderd, lijkt mij dat deze maatregelen per ommegaande moeten worden ingevoerd. Liever een ziekenhuis die zijn procedures op orde heeft dan een ziekenhuis dat met het zoveelste klantgerichte project bezig is.
Wachten
Orde en NVZ, het is toch echt niet nodig nog drie jaar lang te moeten accepteren dat medische missers voorkomen hadden kunnen worden door het toepassen van een bewezen procedure. Patiëntenverenigingen en zorgverzekeraars, werk aan de winkel!
- Bekeken (2881)
- Reacties (14)








