Wie laat de olifant dansen?
Minister Schippers heeft haar plannen voor de komende jaren ontvouwd. Als het aan haar ligt wordt de marktwerking met kracht doorgezet. Met name het vrij onderhandelbaar gedeelte van de ziekenhuisverrichtingen, het zogenaamde B-segment, moet versneld uitgebreid worden. De voortgang van het stelsel stokt. Door haar maatregelen verwacht ze dat de stelselwijziging weer vaart krijgt.
Convenant
Voortvarende taal, zeker in combinatie met het convenant dat zij met de specialisten heeft getroffen over de stijging van de kosten van de medisch specialistische hulp. De minister geeft overigens ook aan dat er geen sprake is van markt in de zorg en dat zij pragmatisch en niet ideologisch aan de slag wil.
Volume van ziekenhuiszorg
Kortgeleden maakte het NZA bekend dat de kosten van de zorg in het b segment met 3 procent waren gedaald. Goed nieuws zo op het eerste gezicht voor de marktadepten. Echter de omzet was in diezelfde periode met 7 procent gestegen. En hiermee wordt de grote opgave duidelijk waar de minister voor staat. Wie of wat houdt het volume van de ziekenhuiszorg in de hand? Of je de maatregelen die de minister heeft genomen wel of niet marktwerking noemt, ziekenhuizen en specialisten zullen in de huidige marktverhoudingen hun omzet proberen te vergroten. En de vraag wie houdt het volume in de hand of met andere woorden wie is verantwoordelijk voor volume overschrijdingen wordt door de minister niet beantwoord.
Een olifant is van nature niet geneigd te dansen. De kunst van de trainer is om de olifant dit tegennatuurlijk kunstje toch aan te leren. Voor de ziekenhuizen geldt dat het eigen volume spontaan naar beneden brengen tegen alles ingaat wat van een ondernemer verwacht mag worden. Zorgverzekeraars geven terecht aan over onvoldoende instrumenten te beschikken om verantwoordelijk te kunnen zijn voor het volume van de ziekenhuiszorg. Vorige week was ik uitgenodigd door een groep die bestaat uit een doorsnee van de partijen in de zorg. Ook daar kwam de vraag aan de orde hoe houden we het volume in de hand. Alle aanwezigen waren het er over eens dat er sprake is van een overaanbod aan ziekenhuiscapaciteit en dat door concentratie en spreiding letterlijk grote winst is te behalen. De suggestie was dat zorgverzekeraars en ziekenhuizen gezamenlijk een meer efficiënt opgebouwde (ziekenhuis)zorg moeten realiseren als voorwaarde voor volumebeheersing. Overigens één van de randvoorwaarden was dan wel dat in het kader van de mededinging uitzonderingsbepalingen zouden moeten gelden. De conclusie was overigens dat de eindverantwoordelijkheid voor volume overschrijdingen daarmee niet werd geregeld.
Pragmatische aanpak
Terug naar de uitspraak van de minister dat zij pragmatisch en niet ideologisch met de stelselwijziging bezig wil zijn. Dat geeft ruimte voor een ongebruikelijke aanpak. Hoe laten we de olifant dansen? Wij weten vrij precies per regio/provincie welke zorg nu en in de toekomst nodig is. Per regio kennen we ook de specifieke kenmerken zoals leeftijdsopbouw of er wel of niet sprake is van bevolkings toe- of afname welke zorgvoorzieningen in welke mate aanwezig zijn etcetera. Op basis daarvan is het heel wel mogelijk een program van eisen op te stellen welke zorg in welke omvang en door welke zorgaanbieders geleverd moeten worden. Gebruik dat program van eisen als kader voor het gewenste zorgaanbod. En net zoals bij de verbouwing van een huis gesloopt en gebouwd wordt doe dat op regionaal niveau ook voor de zorg. Geef de regie van de verbouwing aan het democratisch gekozen provinciebestuur. Zij zijn dan ook aanspreekbaar op de maatregelen die genomen moeten worden. Inclusief de keuze van de aannemer. Zij moeten ook verantwoording afleggen aan de burger. Bij de bovenregionale voorzieningen heeft de landelijke overheid het initiatief. In een aantal provincies (Zeeland, Limburg) pleiten politieke partijen voor deze aanpak.
Uitgangspunt
Bijna alle (politieke) partijen zijn het eens dat de gezondheidszorg van goede kwaliteit, bereikbaar en betaalbaar moet zijn. Dat vraagt, om de minister te citeren, een pragmatische aanpak. Een olifant laten dansen is een hele klus en het vraagt om een trainer die gedisciplineerd en duidelijk is. Olifanten leren elkaar het kunstje niet aan. Maar kennen olifanten eenmaal het kunstje, dan leren ze dat ook niet meer af. Zie de overheid als de trainer en accepteer dat het doel het uitgangspunt is en niet het middel.
- Bekeken (2675)
- Reacties (7)








