Beeld: frittipix/Stock.adobe.com
Dat blijkt uit een analyse van ING op basis van cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De bank concludeert uit die cijfers dat het kennelijk veel instellingen is gelukt om personeel in vaste dienst te nemen en minder afhankelijk te zijn van de inhuur van freelance-zorgverleners. In augustus concludeerde Zorgvisie al dat meer dan een derde van de instellingen druk bezig was de afhankelijkheid van externe inhuur te beperken.
Vvt-instellingen lijken er tot nu toe het best in geslaagd om het aantal zzp’ers terug te dringen. De afname van het aantal zelfstandigen werkzaam in die sector daalde met 63 procent. Uit de cijfers wordt niet duidelijk of het de instellingen is gelukt de zorg op peil te houden met (nieuwe) mensen in vaste dienst, of dat de zorg noodzakelijkerwijs ook is afgeschaald.
Ook in de huisartsenzorg zijn er flink wat minder zzp’ers, dat aantal daalde met 23 procent. In eerstelijnszorg zijn traditioneel veel zzp’ers actief. Ongeveer een derde van de huisartsen werkte begin 2025 als zelfstandig waarnemer, maar daarvan was in het derde kwartaal van 2025 dus een kwart gestopt of in dienst gegaan.
Ziekenhuizen en jeugdzorg
Ook in ziekenhuizen, de jeugdzorg en de gehandicaptenzorg is het aantal zelfstandigen afgenomen, overal met ongeveer 20 procent. Alleen in de geestelijke gezondheidszorg (ggz) was het in de herfst van 2025 nog niet gelukt om het aantal zzp’ers terug te dringen. Dat aandeel steeg zelfs met 8 procent aldus de bank.
Uitstel controles
Veel zorginstellingen en organisaties zijn in 2025 druk in de weer geweest met het in dienst nemen van werknemers die voorheen als zzp’er werkzaam waren. De Belastingdienst had aangekondigd vanaf 1 januari de uitvoering van de wet Deregulering Beoordeling Arbeidsrelaties (DBA) streng te gaan handhaven nadat dit jarenlang niet was gebeurd. Bij gevallen van schijnzelfstandigheid zouden hoge boetes kunnen volgen. Op de valreep, vlak voor het kerstreces, dwong de Tweede Kamer de regering om die strenge handhaving van de wet alsnog uit te stellen, tot woede van veel zorgbestuurders.

Wat een feest; veel Zorgwerkers ( beroepsmatige professionals ) en Zorgmedewerkers ( randvoorwaardelijke functies ) verlieten de sector Zorg of ( een minderheid ) kozen voor een baan in de sector Zorg. Wat een vreugde voor de Belastingdienst! Wat een verlies aan gemotiveerde zorgberoeps-beoefenaren. Verlies ook? Ja, want elders is genoeg werk en ja, veelal wordt daar ook beter betaald en ook met minder bureaucratie. Een onderzoek naar de feiten is overbodig want deze schade aan de sector Zorg is onomkeerbaar! Een landelijke reclame-actie voor „werken in de Zorg“ is nu niet nodig, zo is de mening van VWS. Tja, de beschadigingen van die basale maatschappelijke sector stapelen zich op: OVA loonkloof ( en pensioenkloof ) voor verpleegkundigen en verzorgenden IG nog steeds niet gerepareerd; loongebouw is voor bijvoorbeeld startende HBO-verpleegkundigen fors lager dan de laagste schaal voor PABO geslaagden ( D‘66 is OCW minded ) en het struktureel en oplopend tekort aan instromende verzorgenden IG en verpleegkundigen krijgt geen nationale wervingsactie. Het is alsof de slimme rijkseconomen deze schaarste zo benutten voor verlaging van het VWS budget te gunste van defensie. Wat een mooie start voor de nieuwe VVD Minister van VWS …!