Veersema was naar eigen zeggen de tweede arts in Nederland die Essures implanteerde in de eileiders. De spiraalvormige veertjes moesten de eileiders blokkeren. Duizenden vrouwen lieten die na een paar jaar weer weghalen. Ze kregen lichamelijke klachten, die volgens hen door de anticonceptie kwamen.
Niet fris
Veersema zei dat hij zelf meer dan duizend vrouwen heeft geopereerd om de Essures te verwijderen. “En bij 50 tot 60 procent zag ik met het oog: dit ziet er niet fris uit. We zagen dingen die we nog nooit hadden gezien en die we niet hadden verwacht. Ik zag afwijkingen die ik niet had willen zien.”
Geen bewijs
Pieter van Paassen, immunoloog bij Maastricht UMC+, nuanceerde dat. Hij zegt dat er geen bewijs is dat de klachten door het implantaat komen. “We moeten verder onderzoek doen, maar dat is er nog niet. Het schort aan kennis over vrouwenklachten.” Dat de vrouwen bijvoorbeeld kalk in hun eileiders hadden op de plek waar het implantaat zat, is volgens hem “niet heel vreemd”.
Bayer zelf zegt ook dat er geen bewijs is dat de klachten van de vrouwen door de sterilisatie kwamen. Het bedrijf suggereerde onder meer dat ze ook andere aandoeningen konden hebben.
Klachten
Een van de gedupeerden vertelde dat ze last kreeg van “zenuwpijnen, gewrichtspijnen, vergeetachtigheid, concentratieproblemen, stoelgangproblemen, pijn in mijn rug, pijn in mijn bekken, zenuwschade en een ontsteking in mijn ruggenmerg”. Ze sprak met de huisarts over euthanasie, want “zo wilde en kon ik niet verder leven”.
Ongeveer 30.000 mensen hebben Essure laten plaatsen. Van hen hebben ruim 4000 de implantaten laten weghalen. De eisers willen voor de meeste vrouwen een schadevergoeding van 10.000 tot 20.000 euro, en voor sommige vrouwen 40.000 euro. De grote zorgverzekeraars, waaronder Achmea, CZ en VGZ, hebben zich aangesloten bij de claim. Zij hebben zowel het plaatsen als het verwijderen van de Essures vergoed, en willen dat Bayer daarvoor opdraait.
De rechtbank in Utrecht streeft ernaar om op 11 februari uitspraak te doen over de schadeclaim. (ANP)